/album/a21/horni-marsov-hrobka-jpg/
/album/a21/horni-marsov-3-jpg/
/album/a21/horni-marsov-4-jpg/
Poloha na mapě

Horní Maršov

Horní Maršov je malá rekreační obec na hranici Krkonošského národního parku. Rozkládá se v údolí řeky Úpy, která se posléze vlévá do Labe a její okolí je protkáno množstvím turistických stezek a běžkařských tras.

     

Pozvánka do Horního Maršova

Oblast byla osídlena po roce 1270. K Hornímu Maršovu patří místní části Horní a Dolní Albeřice, Temný Důl, Horní a Dolní Lysečiny a Suchý Důl. Obec sama je stranou hlavního turistického ruchu, kterým naplno žijí dvě velká nedaleká centra – Pec pod Sněžkou a Janské Lázně. Horní Maršov je poklidné místo, jehož náměstí zdobí pěkná kašna se sochou Spravedlnosti a lze odtud zahlédnout zámek s parkem, který čeká na své znovuvzkříšení. Dominantou obce je kostel Nanebevzetí Panny Marie s vysokou věží korunovanou velkým kříž a korouhvičkou kohouta. Obec má i druhý kostel, pro odlišení nazývaný „starý“. Kolem něho se rozprostírá malý venkovský hřbitůvek s téměř čtyři stovky let starou lípou. Významnou památkou je bývalá Dixova brusírna dřeva a kamenný sklad přádelny lnu, který stojí v místní části Temný Důl. Horní Maršov během roku ožívá tradičními oslavami a různými akcemi. Konají se tu poutě, masopustní oslavy, Den Země, vánoční oslavy i oblíbené koncerty. Zajímavým výletním místem Horního Maršova je hrádek vybudovaný knížetem Aichelburgem, nesoucí jeho jméno. Klíč od hrádku je k dispozici v Informačním centru „Veselý výlet“ v části Temný Důl. V místní části Horní Albeřice můžete obdivovat asi 100 m dlouhou Hornoalbeřickou a 50 m dlouhou Krakonošovu jeskyni. Cestou k Lysečinské boudě pak uvidíte zajímavou starou pec, využívanou pro výrobu páleného vápna.
 

Z Horního Maršova bílou stopou za krásnými výhledy

Obec je oblíbené místo turistických výletů a cykloturistiky. V zimě sem návštěvníci rádi míří za oblíbenými zimními sporty. Obec je ideálním výchozím místem pro nástup na Krkonošskou magistrálu a v blízkosti se nachází i upravené sjezdové tratě.
 

Přístup

Autem od Trutnova po silnici č. 296 přes Mladé Buky a Svobodu nad Úpou. Po stejné silnici dojedete do Horního Maršova i od Pece pod Sněžkou. Do obce jezdí autobus z Prahy-Černého Mostu, z Trutnova a Pece pod Sněžkou.
 

Občerstvení

Restaurace U zámku a restaurace penzionu Kneifel na Bertholdově náměstí, hostinec Pod Starou horou na Lysečinské ulici, restaurace U Čerta na Třídě Josefa II.
 

Parkování

Na parkovišti u Bertholdova náměstí.
 

Kontakt

OÚ Horní Maršov

Tel.: +420 499 874 156

E-mail: obec@hornimarsov.cz
www.hornimarsov.cz
 

Tip na výlet

Navštivte Janské Lázně a vydejte se odtud kabinovou lanovkou na  Černou horu . Značená cesta od její horní stanice vás dovede na Krkonošskou naučnou stezku Černohorské rašeliniště. Seznámíte se s nejstarším krkonošským rašeliništěm lesního typu a užijete si spoustu krásných výhledů.
 

 

Vyhledávání

Kontakt

Region Krkonoše Pondělí - pátek:
08:00 - 16:30

Certifikáty a ocenění