/album/fotogalerie-svoboda-nad-upou/svoboda043-jpg/
/album/fotogalerie-svoboda-nad-upou/svoboda001-jpg/
/album/fotogalerie-svoboda-nad-upou/svoboda002-jpg/
/album/fotogalerie-svoboda-nad-upou/svoboda003-jpg/
/album/fotogalerie-svoboda-nad-upou/svoboda004-jpg/

Poloha na mapě

Svoboda nad Úpou - Krkonoše

Město Svoboda nad Úpou najdete v regionu Trutnov. Jsou další částí mětského bloku Mladé Buky, Kalné Vody a Horního Města Trutnov.

     

Základní informace

První písemná zmínka pochází z roku 1553. Z pamětihodností si můžete prohlédnout kostel svatého Jana Nepomuckého a sousoší Panny Marie, svatého Floriána a svatého Antonína, které najdete na náměstí. První osídlení se pojí s dobou kolem roku 1009, v tento čas se svahy okolo Svobody a Rýchor plnili dobývači stříbra a zlata, které zde kutali.

 

Hledáte ubytování?

Vybírejte z několika penzionů, hotelů a dalšího ubytování v Janských Lázní.

 

V roce 1781 byl důl uzavřen knížetem Schwarzenbergem, protože těžba byla skutečně velmi malá. První zdejší škola byla založena okolo roku 1747 a první špitál vznikl v roce 1683. V říjnu roku 1850 byla Svoboda povýšena na horní město císařem Rudolfem II., současně bylo odpuštěno placení desátků podílníkům. Po středověku se opět Svoboda dočkala rozmachu až ve druhé polovině 19. století, kdy tady byla roku 1871 zavedena železnice. Městečko se tak stalo oblíbeným cílem turistů.
 

Tipy na výlet 

Když navštívíte Svobodu nad Úpou, asi bude jasné, kam vaše kroky povedou, směrem na Dvorský vrch do Rýchorských lesů, které jsou jednou z nejzachovalejších částí Krkonoš. Mohou se pochlubit svými vyhlídkami a nejednou romantickou stezkou.
 
zdroj: mapy.cz

Vyhledávání

Kontakt

Region Krkonoše Pondělí - neděle:
08:00 - 19:00
+420 491 005 805
+420 608 608 677

Doporučujeme

Vyražte do krajiny stolových hor se známou Pravčickou bránou a vyberte si ubytování v obci Jetřichovice v Českém Švýcarsku. Objevte krásy národního parku.

 

V zimě na běžky, v létě báječné místo pro Vaši dovolenou. Vyberte si ubytování  Adršpach a probádejte známá Adršpašská skalní města.

 

Vydejte se za poznáním a památkami do Orlických hor. Rezervujte si ubytování Deštné v Orlických horách a okolí a navštivte jedno z nejhezčích turistických míst v regionu.

Certifikáty a ocenění